Hercules Futura I-9 Performance CX 625Wh
-
Currently not available
-
Fast delivery!
-
Convenient financing with easyCredit instalment purchase
-
100,000+ satisfied customers
-
Pay only after 30 days further information
| Frame | aluminium |
| Frame shape | Tiefeinstieg |
| Material | Aluminium |
| Gender | Unisex |
| Weight | approx. 24.5 kg |
| permissible total weight | 150 kg |
| Fork | SR SUNTOUR NEX-E25, 63 mm travel, lockout, adjustable, 1.1/8” steerer tube |
| Manufacturer shift group | Shimano |
| Rear derailleur | SHIMANO Cues RD-U4000 |
| Number of gears | 1 x 9 |
| Circuit type | Kettenschaltung |
| Crank handle | FSA CK-320 |
| Drive type | Kettenantrieb |
| Freewheel/coaster | Freilauf |
| Pedals included in the scope of delivery | ja |
| Rims | Rodi Viper 19 |
| Hubs | Front: SHIMANO HB-QC300, 15x100 mm, Centerlock; Rear: SHIMANO FH-QC300, QR, Centerlock |
| Wheel size | 28 Zoll |
| Tyres | SCHWALBE Energizer Active Plus, 50-622 |
| Motor manufacturer | Bosch |
| Engine | Bosch Performance CX |
| max. torque | 85 Nm |
| Reach | up to 150 km |
| Support for | up to 25 km/h |
| Battery | Bosch 625Wh PowerTube |
| Display | Bosch Purion 200 |
| Brakes | SHIMANO MT200 hydraulic disc brake |
| Handlebars | Trekking ZECURE, AL, 31.8 mm, 35° backsweep |
| Seat post | Hercules S1, Ø30.9 mm, 350 mm, 50 mm travel |
| Saddle | Selle Royal Vivo Ergo Sport Women's |
| Stem | ZECURE UP2+, A-head, adjustable |
| Lighting | front: Hercules, FS-50, up to 50 lux, rear light: Busch & Müller, 2C, LED |
| Accessories/Miscellaneous | Charger included |
GREAT VALUE, GREAT PERFORMANCE – AN UNBEATABLE COMBINATION.
The Futura I-9 impresses not only with its excellent value for money, but also with its powerful performance, driven by the Bosch Performance CX motor which delivers up to 85 Nm. The Bosch PowerTube battery provides the necessary power with a capacity of up to 625 Wh – ideal for both everyday use and touring. The adjustable NEX-E25 suspension fork with lockout function allows you to tailor your riding experience to any terrain. Equipped with a Shimano Cues 9-speed gear system and Shimano MT disc brakes, this bike features the versatile Monkeyload rack, perfect for child seats or baskets. The bike is available in the following versions: diamond, trapezoid or centre-tube frame shapes, and in a choice of Red Metallic-Glossy and Nutria Gold-Matt finishes.
Powered by the Bosch Performance CX with a battery capacity of 625 Wh
High-quality Shimano gear and brake components
Customisable to any body size thanks to UP2
This bike arrives (almost) fully assembled. All you need to do is straighten the handlebars and fit the pedals.
Log in
6 Ratings
29 March 2026 10:42
Dank des guten Preises würde ich das Hercules Futura I-9 Performance CX 625Wh jederzeit wieder bei Statera kaufen
Bestellung und Lieferung funktionierten einwandfrei.
Pedale einschrauben, Lenker gerade stellen, Luft auf die Reifen und schon startet die erste Fahrt.
Nach eine paar Nachjustierungen am Lenkrad, am Sattel und an der Motorunterstützung habe ich jetzt für mich die optimale Einstellungen gefunden.
Ein Beiblatt über die zu erledigenden Arbeiten wäre wünschenswert,
aber dank google ki fand ich einen super Helfer.
10 February 2026 13:47
das E Bike wurde zügig geliefert, es
das E Bike wurde zügig geliefert, es gab keine Probleme
15 January 2026 05:16
Sehr gute Verarbeitung
Sehr gute Verarbeitung ' und Performance. Absolute Preis Leistung Verhältnis.
28 November 2025 10:41
Alles perfekt!
Top Fahrrad!
28 November 2025 09:17
Der Preis war gut gute Qualität fahren
Der Preis war gut gute Qualität fahren mit der Fahrrad macg Spaß
7 October 2025 17:07
TRÈS BEAU VÉLO/QUALITE/PRIX
Très satisfait de mon achat sur ce site, le prix est juste incroyable au vue de l’équipement et de la qualité…je conseille sans réserve !!👍
2 Safety
2.1 Residual risks
2.1.1 Fire hazard
2.1.1.1 Overheated brakes
The brakes can become very hot during operation. Touching them may result in burns or a fire.
Never touch the brakes or the motor immediately after riding.
Never place the bicycle on flammable surfaces (grass, wood, etc.) immediately after riding.
2.1.2 Risk of falling
2.1.2.1 Incorrect quick-release adjustment
Excessive clamping force damages the quick-release mechanism, causing it to fail. Insufficient clamping force leads to incorrect force distribution. This can cause components to break. The result is a fall resulting in injury.
Never use a tool (e.g. a hammer or pliers) to secure a quick-release fastener.
Only use clamping levers with the clamping force set in accordance with the instructions.
2.1.2.2 Incorrect tightening torque
If a bolt is tightened too much, it may break. If a bolt is tightened too loosely, it may come loose. This can result in a fall causing injury.
Always observe the specified tightening torque indicated on the bolt or in the instructions.
2.1.3 Risk of amputation
The disc brake rotor is so sharp that it can cause serious injury to fingers if they get caught in the openings of the rotor.
Always keep fingers away from rotating brake discs.
2.2 Toxic substances
2.2.1 Brake fluid
Brake fluid may leak as a result of an accident or material fatigue. Brake fluid can be fatal if swallowed or inhaled.
Never dismantle the braking system.
Avoid skin contact.
Do not inhale vapours.
2.2.2 Suspension oil
The suspension oil in the rear shock and fork irritates the respiratory tract, causes germ cell mutagenesis and sterility, causes cancer and is toxic on contact.
Never dismantle the rear shock or suspension fork.
Avoid skin contact.
2.3 Requirements for the rider
The rider’s physical, motor and mental abilities must be sufficient to participate in road traffic.
2.4 Vulnerable groups:
If the bicycle is used by minors, a parent or guardian must provide children with thorough instruction.
2.5 Personal protective equipment
For protection, wear a suitable helmet, sturdy shoes and long, close-fitting clothing.
2.6 Safety markings and safety instructions
The following safety labels and safety instructions are located on the type plate of the pedelec and battery:
Safety symbols
Symbol: General warning (triangle with exclamation mark)
Explanation: General warning
Symbol: Follow instructions (book in hand)
Explanation: Follow the instructions for use
Safety instructions
Symbol: Read instructions (book symbol)
Explanation: Read instructions
Symbol: Recycling symbol
Recyclable material
2.7 Action in an emergency
2.7.1 Hazardous situations in road traffic
In the event of any danger on the road, use the brakes to bring the bicycle to a complete stop.
2.7.2 Leaking brake fluid
If brake fluid leaks, the braking system must be repaired immediately. Dispose of any leaked brake fluid in an environmentally responsible manner and in accordance with legal regulations.
Move the affected person out of the danger zone and into the fresh air.
Never leave the affected person unattended.
Remove clothing contaminated with brake fluid immediately.
Never inhale vapours. Ensure adequate ventilation.
Wear gloves and safety goggles for protection.
Keep unauthorised persons away.
Beware of the risk of slipping due to spilled brake fluid.
Keep spilled brake fluid away from open flames, hot surfaces and sources of ignition.
Avoid contact with skin and eyes.
If inhaled
Provide fresh air. Seek medical attention immediately if symptoms occur.
After skin contact
Wash the affected skin area with soap and water and rinse thoroughly. Remove contaminated clothing. Seek medical advice if symptoms persist.
After eye contact
Rinse eyes under running water for at least 10 minutes, keeping the eyelids open, including under the eyelids. If symptoms persist, consult an ophthalmologist immediately.
If swallowed
Rinse mouth with water. Never induce vomiting. Risk of aspiration!
If a person is vomiting and lying on their back, place them in the recovery position. Seek medical attention immediately.
Environmental protection measures
Never allow brake fluid to enter the drainage system, watercourses or groundwater.
If the product enters the soil, watercourses or the sewage system, notify the relevant authorities.
If symptoms occur due to combustion gases or leaking fluids, seek medical attention immediately.
2.7.3 Leaked lubricants and oils from the fork
Dispose of lubricants and oils leaking from the fork in an environmentally friendly manner and in accordance with legal regulations.
Contact your specialist dealer.
2.7.4 Leaked lubricants and oils from the rear shock
Dispose of any lubricants and oils leaking from the rear shock in an environmentally responsible manner and in accordance with legal regulations.
Contact your specialist dealer
Online and on site
flexibly
performance ratio