Hercules Rob Fold F7 Active Line 400Wh freewheel
-
Currently not available
-
Fast delivery!
-
Convenient financing with easyCredit instalment purchase
-
100,000+ satisfied customers
-
Pay only after 30 days further information
| Frame | aluminium |
| Frame shape | Tiefeinstieg |
| Material | Aluminium |
| Gender | Unisex |
| Weight | approx. 25 kg |
| permissible total weight | 135 kg |
| Fork | AL, rigid, 1.5” shaft |
| Folding size | ca. 80 x 32 x 107 cm (L x B x H) |
| Manufacturer shift group | Shimano |
| Rear derailleur | Shimano Nexus 7-speed |
| Number of gears | 1 x 7 |
| Circuit type | Nabenschaltung |
| Crank handle | FSA CK-220 |
| Drive type | Kettenantrieb |
| Freewheel/coaster | Freilauf |
| Pedals included in the scope of delivery | ja |
| Rims | DDM-1 |
| Hubs | Front: CL-51QR, Centerlock; Rear: SHIMANO SG-C3001-7D, 135 mm, Centerlock |
| Wheel size | 20 Zoll |
| Tyres | SCHWALBE Big Ben Performance, RaceGuard, 55-406 |
| Motor manufacturer | Bosch |
| Engine | Bosch Active Line |
| max. torque | 40 Nm |
| Reach | up to 120 km |
| Support for | up to 25 km/h |
| Battery | Bosch 400Wh PowerPack |
| Display | Bosch Purion 200 |
| Brakes | TEKTRO HD-T280 hydraulic disc brakes |
| Handlebars | Tour, AL, 37° backsweep |
| Seat post | KALLOY SP-DC1, 400 mm, Ø27.2 mm |
| Saddle | SELLE ROYAL Lookin' Relaxed |
| Stem | SATORI UP2 A-Head adjustable |
| Lighting | Rear: Comus RZ-100, COB LED; front: Hercules FS-50, up to 50 lux |
| Accessories/Miscellaneous | Charger included |
Unisex! Available in one frame size only, suitable for riders between 165 and 190 cm tall
HIGH-QUALITY 20-INCH FOLDING BIKE WITH POWERFUL BOSCH ACTIVE LINE ASSIST
The advantages of a 20-inch folding bike are obvious: compact when folded, easy to carry on buses and trains, and highly manoeuvrable in city traffic. Disadvantages: none – models such as the Rob Fold can be used as fully-fledged everyday bikes, especially as the Bosch Active Line motor provides smooth and optimally adjustable assistance. With a 400 Wh battery perfectly suited to city riding, this compact bike features a 7-speed gear hub and hydraulic brakes, making it low-maintenance and robust. A wide range of adjustment for the handlebars and stem makes it easy to adapt to your height. Additionally, the handlebars can be folded to the side, so the bike takes up very little space when parked in the hallway.
Bosch Active Line motor with 400 Wh battery
Low-maintenance features thanks to 7-speed hub gears with hydraulic brakes
Compact pack size and easy to handle
This bike arrives (almost) fully assembled. All you need to do is straighten the handlebars, fit the front wheel and attach the pedals.
Log in
1 - 10 from 13 Ratings
15 April 2026 11:39
Gute Ware, Dankeschön
Gute Ware, Dankeschön
28 March 2026 15:06
Super schnelle Lieferung 👍 Gerne wieder!!!
Super schnelle Lieferung 👍
Gerne wieder!!!
28 March 2026 11:11
Das Rad fährt sich leicht und sicher.
Das Rad fährt sich leicht und sicher. Könnte, vom Gewicht her, etwas leichter sein.
28 March 2026 11:09
Tolles Fahrrad. Fährt sich leicht und sicher. Das
Tolles Fahrrad. Fährt sich leicht und sicher.
Das Gewicht könnte etwas geringer sein.
30 January 2026 14:55
Qualität zum günstigen Preis
Nachdem ich zweimal auf günstige Chinabikes reingefallen bin, kann ich euch nur raten lasst die Finger davon.
Das Rob Fold erfüllt alle meine Erwartungen, Hercules Qualität gepaart mit dem fast unverwüstlichen Bosch Motor und einem Akku der über Jahre seine Kraft behält.
Dank an Statera für den unschlagbaren Preis.
23 December 2025 15:46
Verpackung beschädigt, im Karton lagen, Plastikteile ,
Verpackung beschädigt, im Karton lagen, Plastikteile , nicht zuordbar? Keine deutsche Betriebsanleitung, gehört ja eigentlich dazu?
23 December 2025 15:46
Schnelle Lieferung ,leider ohne deutsche Betriebsanleitung!
Leider keine deutschsprachige Anweisung? Karton kam offen hier an? Ansonsten war alles in Ordnung
5 November 2025 22:59
Auch diese E-Bike, top!!
Auch diese E-Bike, top!!
5 November 2025 22:58
Tolles Fahrrad lässt sich richtig gut fahren,
Tolles Fahrrad lässt sich richtig gut fahren, ein Hercules E-Bike für den Preis unschlagbar.
3 November 2025 10:00
Schnelle Lieferung, Preis/Leistung prima
Schnelle Lieferung, Preis/Leistung prima
2 Safety
2.1 Residual risks
2.1.1 Fire hazard
2.1.1.1 Overheated brakes
The brakes can become very hot during operation. Touching them may result in burns or a fire.
Never touch the brakes or the motor immediately after riding.
Never place the bicycle on flammable surfaces (grass, wood, etc.) immediately after riding.
2.1.2 Risk of falling
2.1.2.1 Incorrect quick-release adjustment
Excessive clamping force damages the quick-release mechanism, causing it to fail. Insufficient clamping force leads to incorrect force distribution. This can cause components to break. The result is a fall resulting in injury.
Never use a tool (e.g. a hammer or pliers) to secure a quick-release fastener.
Only use clamping levers with the clamping force set in accordance with the instructions.
2.1.2.2 Incorrect tightening torque
If a bolt is tightened too much, it may break. If a bolt is tightened too loosely, it may come loose. This can result in a fall causing injury.
Always observe the specified tightening torque indicated on the bolt or in the instructions.
2.1.3 Risk of amputation
The disc brake rotor is so sharp that it can cause serious injury to fingers if they get caught in the openings of the rotor.
Always keep fingers away from rotating brake discs.
2.2 Toxic substances
2.2.1 Brake fluid
Brake fluid may leak as a result of an accident or material fatigue. Brake fluid can be fatal if swallowed or inhaled.
Never dismantle the braking system.
Avoid skin contact.
Do not inhale vapours.
2.2.2 Suspension oil
The suspension oil in the rear shock and fork irritates the respiratory tract, causes germ cell mutagenesis and sterility, causes cancer and is toxic on contact.
Never dismantle the rear shock or suspension fork.
Avoid skin contact.
2.3 Requirements for the rider
The rider’s physical, motor and mental abilities must be sufficient to participate in road traffic.
2.4 Vulnerable groups:
If the bicycle is used by minors, a parent or guardian must provide children with thorough instruction.
2.5 Personal protective equipment
For protection, wear a suitable helmet, sturdy shoes and long, close-fitting clothing.
2.6 Safety markings and safety instructions
The following safety labels and safety instructions are located on the type plate of the pedelec and battery:
Safety symbols
Symbol: General warning (triangle with exclamation mark)
Explanation: General warning
Symbol: Follow instructions (book in hand)
Explanation: Follow the instructions for use
Safety instructions
Symbol: Read instructions (book symbol)
Explanation: Read instructions
Symbol: Recycling symbol
Recyclable material
2.7 Action in an emergency
2.7.1 Hazardous situations in road traffic
In the event of any danger on the road, use the brakes to bring the bicycle to a complete stop.
2.7.2 Leaking brake fluid
If brake fluid leaks, the braking system must be repaired immediately. Dispose of any leaked brake fluid in an environmentally responsible manner and in accordance with legal regulations.
Move the affected person out of the danger zone and into the fresh air.
Never leave the affected person unattended.
Remove clothing contaminated with brake fluid immediately.
Never inhale vapours. Ensure adequate ventilation.
Wear gloves and safety goggles for protection.
Keep unauthorised persons away.
Beware of the risk of slipping due to spilled brake fluid.
Keep spilled brake fluid away from open flames, hot surfaces and sources of ignition.
Avoid contact with skin and eyes.
If inhaled
Provide fresh air. Seek medical attention immediately if symptoms occur.
After skin contact
Wash the affected skin area with soap and water and rinse thoroughly. Remove contaminated clothing. Seek medical advice if symptoms persist.
After eye contact
Rinse eyes under running water for at least 10 minutes, keeping the eyelids open, including under the eyelids. If symptoms persist, consult an ophthalmologist immediately.
If swallowed
Rinse mouth with water. Never induce vomiting. Risk of aspiration!
If a person is vomiting and lying on their back, place them in the recovery position. Seek medical attention immediately.
Environmental protection measures
Never allow brake fluid to enter the drainage system, watercourses or groundwater.
If the product enters the soil, watercourses or the sewage system, notify the relevant authorities.
If symptoms occur due to combustion gases or leaking fluids, seek medical attention immediately.
2.7.3 Leaked lubricants and oils from the fork
Dispose of lubricants and oils leaking from the fork in an environmentally friendly manner and in accordance with legal regulations.
Contact your specialist dealer.
2.7.4 Leaked lubricants and oils from the rear shock
Dispose of any lubricants and oils leaking from the rear shock in an environmentally responsible manner and in accordance with legal regulations.
Contact your specialist dealer
Online and on site
flexibly
performance ratio